Kestane Şekeri Neden Bursa’da Meşhur

kestane

Bursa denilince akla ilk gelenleri saysak, kestane şekeri herkes için ilk beşe girer herhalde.Şeftalisi, Havlusu, İpeği, Uludağ ve kestane şekeri.
Bursa Kestane Şekerinin bu kadar meşhur olmasının sebebi zamanında burada yetiştirilen kestanelerden gelir.Çok kaliteli, çok büyük kestaneler yetişirmiş Bursa’da Uludağ’da.Öyle ki meşhur bir söz vardır Bursa’ya has “Bursa’nın kestanesi 1 Okka çeker 5 tanesi”. Yani zamanında burada yetiştirilen kestanelerde 5 adeti tam 1280 Gr.gelirmiş.Zamanla o kestaneler kaybolmuş.
Şimdiyse yerine Ege’den gelenler kuzu kestaneleri aldı.

Çok çeşitli şekillerde evlerde tüketilen kestane şekerinin meşhur olmasına en büyük katkı, Kafkas Pastanelerinin kurucusu Rahmetli Ali Şakir Tatveren tarafından yapılmıştır.Yugoslav göçmeni olan Ali Bey, dedesinden ve babasından öğrendiği pastacılık sektörünü gelip Bursa’da devam etmiştir.İlk olarak eşiyle evde yaptığı kestane şekerlerini tabya ile seyyar satan Ali Şakir Bey, zamanla bu lezzetin çok sevilmesine istinaden 1930 yılında bir Pastane açmaya karar vermiştir, ve bugün hala aynı yerinde hizmet veremeye devam eden Heykel’deki yerini açmıştır.
Kestane Şekerine kattığı lezzet ve titizliği sayesinde zamanla Kafkas  Kestane Şekerini ve dolayısıyla kestane şekerinin bilinmesini meşhur olmasına katkı sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir